شرکت کارگزاری ملل پویا

سودسازی فولادین از "فصبا"

سودسازی فولادین از "فصبا"

شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با سرمایه ثبت شده ۵۵۰ میلیاردتومانی و ارزش بازار ۲۴ هزار و ۲۵۰ میلیاردتومانی، گزارش اطلاعات و صورت‌های مالی ۹ ماهه منتهی به شهریورماه سال ۱۴۰۲ خود را در سامانه کدال ثبت کرد. این شرکت در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۲ توانست ۱۰ هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان از فروش محصولات خود و ارائه خدمات درآمد کسب کند؛ البته حدود ۷ هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان از درآمد " فصبا " صرف هزینه تولید محصولات و ارائه خدمات شده است.

درآمد‌های عملیاتی این شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۷۶ درصد افزایش یافت و از طرفی هزینه‌های تولید محصولات و ارائه خدمات این شرکت فولادی نیز ۷۱ درصد زیاد شده است. در مجموع صبا فولاد خلیج‌فارس توانست از فعالیت ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ خود، ۳ هزار و ۱۹۱ میلیارد تومان سود ناخالص کسب کند که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ حدود ۹۱ درصد افزایش‌یافته است.

شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس در این دوره ۹ ماهه موفق به ثبت سود عملیاتی ۳ هزار و ۶۸ میلیاردتومانی شد که نسبت به دوره مشابه ۱۰۴ درصد افزایش را تجربه کرد؛ اما با کسر هزینه‌های مالی ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ از سود عملیاتی، سود خالص ۲ فصل بهار و تابستان صبا فولاد خلیج فارس به دست می‌آید که بر اساس این محاسبه صورت‌گرفته، شرکت توانسته است در پایان فصل تابستان سال ۱۴۰۲، بالغ بر ۳ هزار و ۳۱ میلیارد تومان سود خالص شناسایی کند که در مقایسه با ۹ ماهه سال گذشته حدود ۱۰۶ درصد افزایش داشته است.

حاشیه سود ناخالص در این دوره ۳۱ و حاشیه سود خالص ۲۹ درصد است. تفاوت حاشیه سود خالص و ناخالص در این است که حاشیه سود ناخالص، هزینه‌ها را در نظر نمی‌گیرد. اما در تحلیل حاشیه سود خالص ممکن است چالش دیگری هم وجود داشته باشد که باید به آن‌ها توجه شود.

"فصبا" در پایان شهریورماه که دوره ۹ ماهه خود را سپری کرده است، موفق به ثبت ۴ هزار و ۹۵ میلیارد تومان سود انباشته شده است.

با نگاهی دقیق‌تر به‌صورت وضعیت‌های مالی "فصبا" می‌توان دریافت که این شرکت موفق به تحقق ۵ هزار و ۵۱۲ ریال سود خالص به‌ازای هر سهم شد. سود محقق شدة هر سهم در دوره مشابه سال گذشته، ۲ هزار و ۶۷۷ ریال بود.

دوشنبه 29 آبان 1402 محصولات فلزی