شرکت کارگزاری ملل پویا

تورم تولید خودرو در تابستان ۲ درصد بود

تورم تولید خودرو در تابستان ۲ درصد بود

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: براساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید در بخش خودرو در تابستان ۲ درصد است و بدین معناست که هزینه ملزومات ساخت خودرو در تابستان نسبت به بهار تنها ۲ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: مقدار افزایش قیمت در ساخت خودرو در فصل تابستان از مقدار افزایش قیمت سبد مصرف کننده در یک ماه نیز کمتر است و بدین معناست که مدیریت زنجیره تامین صنعت خودرو که شامل حدود ۳۰۰۰ قطعه می‌شود، در مسیر درستی قرار دارد.

سخنگوی وزارت صمت اضافه کرد: تورم نقطه‌ای تولید در بخش تولید خودرو را در تابستان، ۲۷.۲ درصد ذکر کرد و گفت این به معنای آن است که افزایش قیمت تولید خودرو در تابستان امسال نسبت به سال ۱۴۰۰، ۲۷.۲ درصد بود که اگر با تورم نقطه‌ای مصرف کننده در مهر ۱۴۰۱ نسبت به مهر سال قبل (۴۸.۶ درصد) مقایسه شود، کنترل تورم تولید در بخش خودرو ثابت می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: همزمان با کنترل تورم تولید در بخش خودرو شاهد رشد تولید در این بخش هستیم، به‌طوری‌که آمار تولید ۷ ماهه ایران خودرو و سایپا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد دارد.

قالیباف همچنین به این موضوع اشاره کرد که تورم تولید در بخش لوازم خانگی در فصل تابستان نیز ۲.۶ درصد و نقطه‌ای ۲۹.۹ درصد بود که در مقایسه با تورم مصرف‌کننده بسیار کمتر است.

وی از صنایع خودروسازی و لوازم خانگی به‌عنوان ۲ رشته صنعت با زنجیره تامین پیچیده و بزرگ نام برد که مواد اولیه خود را از صنایع بزرگی، چون فولادسازی، پتروشیمی‌ها و الکترونیک تامین می‌کنند و کنترل تورم در این حوزه‌ها می‌تواند با یک وقفه زمانی رشد قیمت در صنایع خودروسازی و لوازم خانگی را برای مصرف کنندگان این محصولات کنترل کند.

چهارشنبه 16 آذر 1401 اخبار