شرکت کارگزاری ملل پویا

عدم واکنش بازار سهام

عدم واکنش بازار سهام

مهدی رضایتی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز عنوان کرد: روند نزولی به صورت بلند مدت بر بازار سرمایه حکم فرما است و در شرایط فعلی نشانه ای مبنی بر افزایش در حجم معاملات دیده نمی‌شود؛ همچنین نشانه رفتاری و روانشناسی در علائم برگشتی بازار سرمایه مشاهده نمی‌شود. از گزارش‌های۶ ماهه انتظارات خوبی می‌رفت و محقق هم شد، با وجود این موضوع واکنش چندان خوبی نسبت به آن در بورس دیده نشد. با دید بنیادی یکی از کمترین P/E ها چند سال گذشته در بورس رقم خورده است. از سوی دیگر اختلاف دلار نیما و آزاد زیاد است و سهام با دلار ۲۷ هزار تومانی قیمت‌گذاری می‌شود ولی نرخ ارز در دیگر بازارها با مبالغ بیشتری قیمت می‌خورد.

وی افزود: از نظر بنیادی وضعیت خوشبینانه است اما ریسک‌های سیستماتیک با زمان اثرگذاری نامعلوم در بازار سهام وجود دارد. از طرفی بحث برجام هم آینده را با ابهام مواجه کرده است و این ابهام پیش‌بینی را سخت می‌کند. به نظر می‌رسد بازار سهام به کف‌های بنیادی رسیده است ولی برای رشد به عواملی بسیاری نیاز دارد، که فعلا درگیر ابهامات هستند و زمانی را برای آنها نمی‌توان مشخص کرد.

این فعال بازار سرمایه درباره عوامل رشد بازار سهام چنین گفت: مهمترین عامل تاثیرگذار می‌تواند شفافیت باشد، یعنی چشم‌انداز تمام متغییرها ( مشخص بودن محدوده نرخ دلار، تعیین تکلیف تحریم‌ها، ریسک‌های حوزه سیاست خارجی ) برای فعالان اقتصادی قابل پیش‌بینی باشد، در چنین شرایطی بازار سهام نیز می‌تواند رونق را شاهد باشد. در این بین اگر دلار از رقم ۲۷ هزار تومان جهشی را داشته باشد، ممکن است در آینده رشد قیمت سهام را تجربه کنیم اما این رشد اسمی خواهد بود و حقیقی نیست.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد کف بنیادی بازار سهام در همین محدوده فعلی باشد اما رشد پر شتاب هم برای آن نمی‌توان متصور بود، با این وضعیت به صورت آرام رشد می کند تا تعیین تکلیف متغییرها به پیش می‌رود. عدد شاخص کل نیز با نزدیک ۲۰ درصد تغییر و کمک سود مجامع به یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد می‌رسد. بازار سهام با ریسک‌های موجود می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد، مگراینکه اتفاق نادری رخ دهد که در قیمت‌ها پیش‌بینی نشده است.

رضایتی تشریح کرد: دلیل استقبال نشدن از گروه پالایشی و پتروشیمی ها تصمیم سرمایه‌گذاران بر تاخیر در معامله بوده است، تا اینکه شرایط کمی روشن‌تر شود و از ابهام بازار ها کاسته گردد. در غیر اینصورت با عملکرد و چشم‌انداز این گروه‌ها باید استقبال خوبی را از آنها تجربه می‌کردیم اما کم رمق بودن، رکود حاکم بر بازار سهام و نبود نقدینگی در آن از دیگر عواملی بود که منجر به این بی محلی شده است. با این حال این گروه‌ها به علاوه سیمان و دامپروری می‌توانند تا انتهای سال از صنایع با ظرفیت رشد باشند.

سه شنبه 3 آبان 1401 اخبار