شرکت کارگزاری ملل پویا

احتمال کاهش قیمت نقره

احتمال کاهش قیمت نقره

در پی تمرکز سرمایه گذاران بر آخرین آمار مربوط به حقوق و دستمزد‌های بخش غیرکشاورزی ایالات متحده و آمار تجاری قدرتمند چین، قیمت نقره همچنان تحت فشار باقی مانده است.

قیمت نقره صبح روز گذشته روی ۱۹.۸۷ دلار معامله شد که حدود ۳.۲۴ درصد کمتر از بالاترین نقطه این ماه بود. این عملکرد نقره همچنین منعکس کننده عملکرد طلا بوده که به حدود ۱۷۷۲ دلار کاهش یافته است.

نقره و سایر فلزات گرانبها مانند طلا، پلاتین و پالادیوم اوایل این ماه رشد قوی را شاهد بودند. این عملکرد در حالی رخ داد که شاخص دلار آمریکا پس از آخرین تصمیم فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره، همچنان به کاهش خود ادامه داد. بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفت برای مبارزه با تورم فزاینده، نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد افزایش دهد. در آن زمان، بیشتر تحلیلگران انتظار داشتند که فدرال رزور از لحن تهاجمی خود طی ماه‌های گذشته عقب نشینی کند.

آمار مشاغل ایالات متحده که جمعه گذشته منتشر شد، بسیاری از سرمایه گذاران را به پیش بینی ادامه لحن جنگ طلبانه سوق داد. بازار کار آمریکا طی ماه‌های اخیر بسیار پر جنب و جوش بوده و نرخ بیکاری به ۳.۵ درصد کاهش یافته است. اقتصاد این کشور همچنین بیش از ۵۲۸ هزار شغل ایجاد کرد و این در حالی است که رشد دستمزد‌ها بهتر از حد انتظار بود.

قیمت نقره همچنین به داده‌های تجاری قوی چین واکنش نشان می‌دهد. روز یکشنبه، داده‌های دومین اقتصاد بزرگ جهان نشان داد که صادرات بیش از ۱۶ درصد افزایش یافته است در حالی که واردات تنها ۲ درصد رشد داشته است. در نتیجه، کل مازاد تجاری چین به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافت. این نشانه آن است که بزرگترین بازار نقره جهان یعنی چین، در حال گرم شدن مجدد است.

نمودار چهار ساعته نشان می‌دهد که قیمت نقره در ۲۷ جولای سال جاری بهبودی صعودی قدرتمندی را تجربه کرده است. در آن زمان، قیمت بالاتر از ضلع بالای الگوی مثلث نشان داده شده در نموادر به رنگ آبی حرکت کرد. سپس توانست بالاتر از نقطه مقاومت مهم خود در ۱۹.۴۲ دلار عبور کند که بالاترین نقطه در ۹ جولای محسوب می‌شد.

نقره پس از آن با مقاومتی قوی روی ۲۰.۵۰ دلار مواجه شد، جایی که در هفته گذشته تلاش کرد تا در سطح بالاتر از آن حرکت کند. شاخص MACD روندی نزولی داشته است. بنابراین، نقره احتمالاً یک شکست نزولی خواهد داشت؛ زیرا فروشندگان حمایت کلیدی قیمت را در نقطه ۱۹.۴۲ دلار هدف قرار می‌دهند. حرکت به بالای نقطه مقاومت ۲۰.۱۴ دلار، دیدگاه نزولی را باطل می‌کند.

سه شنبه 18 مرداد 1401 محصولات فلزی