شرکت کارگزاری ملل پویا

دلایل افت معاملاتی بورس در چند روز اخیر

دلایل افت معاملاتی بورس در چند روز اخیر

رحیم کریمی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، در رابطه با دلیل افت معاملات چند روز اخیر بیان کرد: در حال حاضر می‌توان گفت این اتفاق به دلیل برآورده نشدن انتظاراتی بود که بازار از گزارش‌های حسابرسی نشده برخی گروه‌ها از قبیل پالایشی‌ها داشت. از طرفی ابهامات موجود در نرخ فروش (میزان حاشیه سود) شرکت‌هایی که ارز ۴۲۰۰ در آن‌ها حذف‌شده، نظیر گروه‌های غذایی، دارویی و ... و طولانی شدن برخی فرایند‌ها در اعلام نرخ فروش بلوک‌ها نیز از دلایل دیگر آن به‌حساب می‌آید.

وی در ادامه این عوامل اظهار کرد: در این راستا می‌توان به ابهامات موجود در شرایط خریداران و فروشندگان سهام خودرویی‌ها، رسیدن به محدوده مقاومتی تکنیکالی شاخص به‌زعم تحلیلگران بازار، رشد صورت گرفته در روز‌های اخیر و نیاز به اصلاح در برخی نماد‌های رشد کرده نیز اشاره کرد. ضمن اینکه برخی سهامداران و فعالان با توجه به موارد فوق در این فرصت اقدام به سیو سود رشد اخیر بورس را داشتند.

کریمی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین می‌توان گفت رشد‌های اخیر شاخص بر اساس سهم‌های شاخص محور رخ‌داده است. درواقع به نظر می‌رسد در سهم‌های کوچک و تک سهم‌ها، رشد شاخص هم‌وزن نتوانسته بخش مهمی از ریزش سال ١٣٩٩ را جبران کند.

یکشنبه 1 خرداد 1401 اخبار