شرکت کارگزاری ملل پویا

بورس شنبه؛ فقط مثبت تمام شد

بورس شنبه؛ فقط مثبت تمام شد

بازارسرمایه در روز شنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه رشد بسیار اندکی داشت.

اگرچه امروز شاخص‌ها اندکی مثبت شدند، ولی نمی‌توان رشد شاخص کل را خارق‌العاده دانست و طبق گفته‌هایی که امروز در پیش‌گشایش نیز عنوان شد، بازار امروز در نیمه دوم معاملات شاید بتواند به متعادل مثبت برسد.

تعطیلی‌های میان هفته یکی از عوامل ضعیف شدن مبادلات به خصوص در سهام بزرگ خواهد بود.

با اینحال سهام کوچک‌تر به همراه شاخص هم وزن شرایط بهتری داشتند و با ادامه دار شدن توجهات به گروه‌های کوچک‌تر به تدریج تمرکز‌ها روی تحلیل این سهام و صنایع متمرکز می‌شوند.

با نگاهی به تابلوی مرجع بازارسرمایه می‌توان مشاهده کرد که امروز شنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه به روند صعودی خود ادامه داد.

شاخص کل با رشد قطره‌چکانی یک هزار و ۶۰ واحدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۰۷ درصد رشد داشته و در همان پله یک میلیون و ۵۲۲ هزار واحدی باقی ماند.

اما؛ این شاخص هم‌وزن است که به رشد خود ادامه می‌دهد و رشد ۳ هزار و ۴۸۸ واحد صعودی بود و این شاخص رشد ۰.۸۵ درصدی را نسبت به روز گذشته رقم زد.

تاثیرگذار امروز که شاخص را بدین گونه ترسیم کردند شامل "فولاد"، "شپنا"، "شستا"، "تاپیکو" و "خودرو" بود.

ولی اگر بخواهیم به پرتراکنش‌های بازار نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، باید به سهم‌هایی مانند "شستا" با تعداد ۲۳,۴۲۵ معامله، "خگستر" با تعداد ۲۱,۵۶۹ معامله، "خودرو" با تعداد ۲۰,۲۹۴ معامله، "شپنا" با تعداد ۱۳,۴۵۶ معامله، "خساپا" با تعداد ۱۲,۶۸۳ معامله و "شتران" با تعداد ۹,۰۲۵ و "خزامیا" با تعداد ۹,۰۲۵ معامله اشاره داشت.

مجموع ارزش معاملات امروز بازارسرمایه تا این لحظه به ۴ هزار و ۹۹۹ میلیارد تومان رسید و این درحالی است که ارزش نقدی امروز بورس تهران بیش از ۴ هزار و ۲۴ میلیارد تومان حکایت می‌کرد.

امروز در بازارسرمایه ۸ میلیارد و ۹۸۴ هزار برگه سهم را در بیش از ۶۰۳ هزار معامله در خود به ثبت رساند.

برپایه این گزارش باید اشاره داشت که گروه‌های «خودرو» با حجم معامله ۸۲۹ میلیارد تومان، «شیمیایی» با حجم معامله ۳۴۷ میلیارد تومان و «فرآورده‌های نفتی» با حجم معامله ۳۲۴ میلیاردتومان و «فلزات اساسی» به ارزش معامله ۳۱۴ میلیارد تومان جزو برترین‌های صنعت امروز بودند.

با نگاهی به وضعیت ورود و خروج نقدینگی امروز می‌توان دریافت که تعداد ۳۸۶ سهم در بخش مثبت قرار داشته و تعداد ۱۸۴ سهم نیز جزو قفل در صف‌های خرید هستند که ارزش (۶۴۷.۹ میلیارد تومان) را دارند و از سوی دیگر، تعداد ۲۱۲ در بخش سرخ بازار حضور داشته که ۲۴ نماد در صف‌فروش ایستاده‌اند و ارزش آن نیز به (۳۶.۵ میلیارد تومان) می‌رسد.

برپایه این گزارش، ارزش صف خرید و ورود نقدینگی به تک‌سهم‌ها بیشتر واکنش نشان داده و نماد‌هایی مانند نماد‌های "حکشتی" به ارزش ۴۵ میلیارد تومان، "خکاوه" به ارزش ۳۱ میلیارد تومان، "حتوکا" به ارزش ۲۶,۵ میلیارد تومان، "غسالم" به ارزش ۱۸ میلیارد تومان، "کفرآور" به ارزش ۱۷,۷ میلیارد تومان در این لیست قرار گرفته‌اند.

از سوی مقابل نیز سهم‌های "انرژی ۱"، "خنصیر"، "فافزا"، "وشمال" و "وسگلستا" جزو نماد‌های غضب کرده نقدینگی هستند.

در مجموع می‌توان اینگونه بیان کرد که بازارسرمایه از ۹۰۳ میلیارد تومان پول هوشمند پذیرایی کرد و به میزان یک هزار و ۲۷ میلیارد تومان نیز خروج پول هوشمند در بازار ثبت شد و ورود نقدینگی (خرید حقوقی) ۲۰۶ میلیارد تومانی را مشاهده کردیم.

"خزامیا" ۲۲ میلیارد تومان، "پردیسح" ۱۸ میلیارد تومان، "حکشتی" ۱۷ میلیارد تومان، "بهپاک" ۱۵ میلیارد تومان، "غزر" ۱۴ میلیارد تومان، بیشترین ورود پول حقیقی را به خود اختصاص دادند.

از طرف دیگر، "فملی" ۲۳ میلیارد تومان، "فولاد" ۲۶ میلیارد تومان، "شبندر" ۱۹ میلیارد تومان، "خگستر" ۱۷ میلیارد تومان خروج نقدینگی را به ثبت رساندند.

نماد "خبهمن"، "آریان"، "ما" و "حآفرین" تا به این لحظه تنها معامله بلوکی امروز بازار بوده و در بخش کد به کد نماد‌های "شرانل" و "سقاین" مشاهده می‌شود.

امروز نیز می‌توان در جست‌وجوی سهم‌های با حجم مشکوک گشت و به نماد‌های "شیراز" با حجم معامله ۴.۵ میلیون برگه سهم (بیش از سه و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، "سبزوا" با حجم معامله ۹۲.۵ میلیون برگه سهم (بیش از چهاربرابر میانگین حجم ماه)، "افرا" با حجم معامله ۹.۲ میلیون برگه سهم (بیش از دو و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، "شوینده" با حجم معامله ۱۲.۳ میلیون برگه سهم (بیش از شش و نیم‌برابر میانگین حجم ماه)، "غمینو" با حجم معامله ۳۵ میلیون برگه سهم (بیش از سه و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) و "زفکا" با حجم معامله ۲۹.۵ میلیون برگه سهم (بیش از هفت و نیم‌برابر میانگین حجم ماه) اشاره کرد.

شنبه 10 اردیبهشت 1401 اخبار بررسی اجمالی