شرکت کارگزاری ملل پویا

عملکرد مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس انرژی در سه ماه نخست سال

عملکرد مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس انرژی در سه ماه نخست سال

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس انرژی ایران اعلام کرد این نهاد بازار سرمایه در سه ماه نخستین سال جاری میزبان ۶ کالا در بازار فیزیکی بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بنابر اعلام مدیریت پذیرش و بازار یابی بورس انرژی ایران، در بین کالاهای پذیرش شده، شرکت هامون گستر نفت باختر با کالای هیدروکربن سبک به جمع عرضه کنندگان محصولات هیدروکربوری در بورس انرژی ایران پیوست. همچنین دو کالای رافینیت و برش سنگین پتروشیمی بیستون در بورس انرژی ایران پذیرش شد تا جمع محصولات پذیرش شده این پتروشیمی از سال گذشته تا کنون به ۵ محصول برسد.

گاز مایع پتروشیمی پارس  از پذیرش های قابل توجه در سه ماهه نخست سال جاری است. حلال ۴۰۲ شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز در سال جاری پذیرش شده است، پیش از این نیز کالاهای حلال ۴۰۴، نفتای مخلوط، برش سنگین و گاز مایع این شرکت در بورس انرزی ایران پذیرش شده بود. کالای متانول شرکت متانول کاوه نیز که به تازگی به بهره برداری رسیده است در سال جاری پذیرش شد تا در کنار پتروشیمی های زاگرس، فناوران و شیراز به عنوان چهارمین عرضه کننده متانول در بورس انرژی ایران قرار گیرد.

در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله، پس از پذیرش اوراق گواهی ظرفیت نقدی فاز های اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر در سال ۹۷، در سال جاری شاهد پذیرش اوراق گواهی ظرفیت فازهای سوم و چهارم نیروگاه مذکور بودیم و  به زودی شاهد عملیاتی شدن اوراق گواهی ظرفیت در بورس انرژی خواهیم بود . میزان اوراق پذیرش شده برای فاز های اول و دوم نیروگاه ماهشهر ۲۵۴ هزار و برای فازهای سوم و چهارم نیروگاه مذکور نیز ۲۵۴ هزار ورقه گواهی ظرفیت نقدی است. همچنین شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از طرف وزارت نیرو به عنوان متعهد جبران افت ظرفیت سالانه نیروگاه در طول دوره بهره برداری و همچنین متعهد جبران افت ظرفیت مطمئن نیروگاهی در صورت برچیده شدن (بازنشستگی) نیروگاه معرفی شده است.

یکشنبه 23 تیر 1398 بورس انرژی